Barrier važno obaveštenje
...
Većina stručnjaka se slaže da je, što se zdravstvene bezbednosti tiče, voda iz česme sasvim zadovoljavajuća za piće. Ipak, njen ukus nekima smeta, dok drugima smeta to što sadrži previše kamenca. Uz pomoć odgovarajućih filter-bokala, kvalitet pijaće vode se može poboljšati.
Jedna od stvari koja navodi ljude da koriste flaširanu vodu je što voda iz česme, iako je zdravstveno potpuno ispravna, ima donekle neprijatan miris. On potiče od sredstava za dezinfekciju (uglavnom hlora) koja se koriste da se eliminišu štetni mikroorganizmi iz vode. Srećom, kvalitetan ugljenični filter, kada se voda iz česme propusti kroz njega, može da ukloni hlor iz vode.
Druga stvar koji korisnici često primećuju u pogledu vode iz česme je da ona ostavlja dosta kamenca (takozvana „tvrda voda“). To možda nije dobro za bojlere i cevi, ali nije štetno po zdravlje. Naprotiv, istraživanja su pokazala da kalcijum i magnezijum koje tvrda voda sadrži imaju pozitivan efekat na zdravlje, čak i kad se radi o kradiovaskularnim oboljenjima. Međutim, oni kojima kalcijum iz česmovače na ovaj ili onaj način smeta, treba da znaju da on takođe može da se ukloni ili njegov sadržaj redukuje uz pomoć odgovarajućih filtera.
Previše gvožđa ne valja
Ni gvožđe koje se nalazi u vodi koja je odobrena za piće (kao što je voda iz česme) nije štetno, naprotiv. Međutim, bunarska ili voda iz nekih drugih izvora može da sadrži previše gvožđa. Previše gvožđa u vodi može štetno delovati na jetru, srce i pankreas. Kako da znate da voda sadrži gvožđe? Ukoliko je voda crvenkaste ili žute boje kada se toči. Ukoliko ostaju žućkastocrvenkaste muzge na lavabou ili wc šolji. Ili, ukoliko je bezbojna kada se natoči, ali nakon što odstoji poprimi crvenkastu ili braonkastu nijansu, to znači da sadrži značajnu količinu gvožđa.
Kako „obogatiti“ vodu
Kada se radi o vodi koja je siromašna mineralima („meka voda“), dobro je znati da postoje posebni filteri koji, dok voda prolazi kroz njih, oslobađaju magnezijum i cink, tako da voda postaje bogata ovim mineralima, korisnim kako za imunitet, tako i za opšte zdravlje.
Još jedan način na koji kvalitet vode može da se promeni filtriranjem jeste alkalizacija. Obična voda iz česme ne spada u alkalne, dok se neke flaširane vode prodaju kao „alkalne“. U čemu je korist od alkalne vode? Pre svega, ona može da donekle smanji kiselost želuca. Drugo, istraživanja su pokazala da alkalna voda može da smanji viskoznost krvi. To znači da krv efikasnije teče nakon konzumiranja alkalne vode, što može da poboljša snabdevanje čitavog organizma kiseonikom. Iako to nije naučno dokazano, zagovornici alkalne vode veruju da ona usporava starenje, čisti debelo crevo, podržava imunitet, i detoksikuje organizam.
Razne vrste specijalnih filtera na bazi aktivnog uglja mogu da zadovolje razne specifične zahteve korisnika. Da poboljšaju ukus vode (uklanjanjem hlora), uklone metale (poput olova i bakra), eliminišu rastvarače i pesticide iz vode. Takođe mogu i da alkalizuju vodu ili je obogate mineralima.
Izvor: Magazin Zdrava hrana br. 118
www.zdravahrana.com
Prema dr Kerolajn Din, autorki knjige „Magnezijumsko čudo”, pre oko 30-40 godina lekari su rutinski počeli da prepisuju suplemente kalcijuma i savetuju ishranu bogatu kalcijumom svim muškarcima i ženama preko 40. Verovali su da će tako sprečiti nastanak o...
Voda pomaže radu organa za varenje i podstiče kretanje, kako hrane, tako i gasova. Pijte vodu Ako pijete dovoljno vode, to može da smanji nadimanje. Vodu pijte pomalo tokom celog dana, jer ako popijete odjednom veliku količinu, to može da ima suprotan e...
Ako ste navikli da pojedete nešto slatko za doručak (što je i preporučljivo, prema kineskoj medicini), pogledajte kakve zdravstvene dobrobiti donosi čaša vode sa malo meda. Evo zašto je dobro započeti dan medenom vodom - čašom tople vode u kojoj je ras...